čtvrtek 31. prosince 2020

2020: Bilancování

Dlouho jsem přemýšlel, co bude můj posední článek pro letošní rok na blogu. Přemýšlel jsem tak dlouho, až je dnes 31.12. lehce po obědě. Mám sice připravený článek z Jizerských hor, kde pokračuje mé fotografické putování za pohraničním opevněním, ale řekl jsem si, že bych mohl dnešek věnovat lehkému bilancování. Nedělám to rád, ale čas od času se tomu nevyhnu.

Letošek bude určitě generace mých současníků považovat za dost nedobrý rok. Naše Česká existence je ostatně po roce 89 klidná, až na občasné povodně, či slovenského kleptokrata ve Strakovce. Samozřejmě to poznamenalo i moje fotografické plány, ale docela jinak, než by se mohlo zdát. Neplánoval jsem s žádným velkým cestováním, protože do léta jsem pracoval na svém dlouhodobém projektu. Bohužel prozatím odpadla možnost vydat ho knižně, ale fotografie mám v archivu a jejich šance určitě ještě přijde.

Stav permanentního home office přinesl možnost trávit víc času v mém domovské městě. Je z toho pár desítek filmů, ale zatím jsem se moc nedostal k tomu, abych z nich něco vybral a zkusil poskládat. Na druhou stranu jsem se téměř nevěnoval pouliční fotografii. Prázdné ulice a lidé v rouškách mě příliš nezaujaly. Proto jsem spíš utíkal do přírody, začal fotit opevnění a pozvolný rozklad Sudet.

Mezi svátky jsem chtěl trochu zvětšovat, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Pozvolna se na to připravuji. Víceméně vše je připraveno, jen musí přijít ten správný okamžik, kdy dostanu chuť zavřít se při červeném světle do koupelny. Je to už asi tak dva roky, co jsem naposled vyvolal pár fotek v komoře. Radši jsem venku a fotím, když to jen trochu jde. Takže zvětšování se přesouvá na rok 2021.

V letošním roce jsme se také konečně pořádně pustili do projektu VERUM PHOTO, kde pracujeme na různých projektech, povedlo se uspořádat výstavu a vydáváme nízkonákladové fotografické publikace. Snažíme se vypracovat se „odspoda“ bez velkolepých prohlášení a všudypřítomné placené reklamy. Zdá se, že to funguje a přibývá sledujících i pozitivních ohlasů na naše fotografie.

Rok 2020 byl také 5 rokem existence tohoto blogu. Původně jsem myslel, že k té příležitosti udělám speciální článek v den 5. výročí, ale prostě jsem na to zapomněl. Letos jsem se trochu obával, že nebudu mít moc o čem psát, nakonec se mi ale povedlo dát vždy dohromady alespoň dva články týdně, což je počet, na kterém jsem se letos konečně ustálil. Doufám, že mi čtenáři zachovají přízeň i v roce 2021.

Závěrem bych rád všem popřál, aby rok 2021 byl „normálnější“, než právě končící rok! 

2 komentáře:

  1. Tiež prajem všetko dobré do nového roku. Tento blog sledujem takmer od začiatku a musím sa priznať, že aj vďaka nemu som sa vrátil k foteniu na film a drží na to doteraz.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji... Během těch let, co dělám blog mě těší nejvíce právě tyto komentáře a emaily, že se díky mým textům a fotografiím někdo vrátil k filmu. Za ty roky jich už pár bylo. :-)

      Vymazat